Sprawozdanie z budowy – 2019 rok

19.01.2020 18:45

Minął już prawie rok odkąd rozpoczęliśmy budowę Centrum Kultury Repatriantów Polskich z Zaolzia. Dawniej znajdował się tam hotel robotniczy. Do całej inwestycji przygotowywaliśmy się przez kilka lat: trzeba było zrobić projekt, uzyskać stosowne pozwolenia oraz zakupić potrzebne materiały.

Pod koniec marca 2019r. rozpoczęliśmy prace porządkowe. Wywieźliśmy z dawnego hotelu wszystkie rzeczy (a nazbierało się ich sporo przez te wszystkie lata), zdemontowaliśmy okna oraz drzwi, a deski z dachu wykorzystaliśmy podczas budowy.

Na początku kwietnia rozpoczęliśmy wyburzanie starego budynku. Dzięki dobrej pogodzie, za którą jesteśmy wdzięczni Bogu, mogliśmy wykonać wiele prac. W demontażu starych fundamentów i wykopach pod nowe przyszła nam z pomocą zaprzyjaźniona firma: wysłali dużą koparkę i samochody do wywozu gruzu. Widzieliśmy w tym Boże prowadzenie.

W sobotę, 6 kwietnia br. przyjechały na naszą budowę „gruszki” z betonem i mogliśmy zalać ławy fundamentowe. W kolejnych tygodniach nasze prace skupiły się na murowaniu i zalewaniu betonem fundamentów. Położona została również kanalizacja, dreny oraz izolacja pionowa – tak zakończył się pierwszy etap budowy – wyszliśmy z ziemi do poziomu „0”. Wiele kubików ziemi trzeba było najpierw wywieźć, a potem z powrotem nawieźć i obsypać fundamenty z zewnątrz.

Ze względu na czas sianokosów i prac polowych w okresie letnim i jesiennym, nie byliśmy już w stanie wykonać dalszych prac samodzielnie. Wymurowanie ścian parteru i zalanie stropu zleciliśmy firmie zewnętrznej. Pod koniec listopada firma zakończyła prace, a my zabezpieczyliśmy budowę na zimę.

Prace przy budowie Centrum Kultury Repatriantów Polskich z Zaolzia prowadzimy w czynie społecznym, organizujemy tzw. „brygady”. Każdy przychodzi ze swoimi narzędziami, a często przyjeżdża też swoim sprzętem.  W dotychczasowych pracach pomagali nam także dwaj bracia z Woli Piotrowej wraz z grupą z ośrodka „Latarnia”, br. Janusz z Wisłoczka oraz br. Daniel z Milanówka. Codziennie, podczas brygad, siostry z naszego zboru przywoziły nam smaczne obiady, a po nich każdy mógł liczyć też na kawę, herbatę oraz ciasto.

Nasza budowa nie byłaby możliwa bez odpowiednich środków finansowych, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli i nadal wspierają naszą budowę. Jesteśmy wam wszystkim bardzo wdzięczni – niech Was Wszechmogący Bóg obficie błogosławi.

Dziękujemy Bogu za to, co do tej pory mogliśmy wykonać. Za Jego ochronę, za siłę i mądrość, których nam udzielał. Wdzięczni jesteśmy za odpowiednią pogodę oraz środki na zapłacenie rachunków. „Aż dotąd pomagał nam Pan” 1 Ks. Samuela 7:12.

Podczas zimy chcielibyśmy zgromadzić materiał na podmurówkę oraz dach, aby w przyszłym roku móc przykryć budowę.

Będziemy wdzięczni za każde wsparcie finansowe.